منطقه ویژه اقتصادی دوغارون کانون تعاملات اقتصادی ایران و افغانستان

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه ویژه اقتصادی دوغارون، منطقه مذکور در ۱۸ کیلومتری شرق شهرستان تایباد در نقطه صفر مرزی واقع در این شهرستان نیز در فاصله ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان مشهد قرار دارد این معبر در حال حاضر مهمترین مرز صادراتی جمهوری اسلامی ایران و مهمترین مرز زمینی کشور افغانستان برای ارتباط با دنیای خارج، مخصوصاً اروپا و کشورهای حوزه خلیج فارس می باشد و یکی از مهمترین معبرها در مسیرهای ترانزیتی مهم جهان از جمله کریدور حمل ونقل بین المللی شمال – جنوب، کریدور حمل و نقل اروپا – قفقاز- آسیا ( تراسیکا)، کریدور ۱۶۰۰۰ کیلومتری جاده ابریشم، کریدور ریلی تار و بزرگراه آسیایی محسوب می گردد.

-محمد رستمی رئیس هیات مدیره منطقه ویژه اقتصادی دوغارون در گفتگو با روزنامه جهان اقتصاد اظهار داشت : منطقه ویژه اقتصادی دوغارون با واقع شدن در محدوده نقطه صفر مرزی کانون مهم و اصلی مبادلات اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با کشور افغانستان و کشورهایآسیای میانه است .

-وی گفت: موقعیت ممتاز این منطقه در همجواری با ولایت هرات ( قطب اصلی اقتصاد افغانستان) محیطی امن را برای فعالیتهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی فراهم نموده است .

-رئیس هیات مدیره منطقه ویژه اقتصادی دوغارون افزود: زیر ساختهای قانونی لازم جهت تسهیل کسب و کار، همراهی و پشتیبانی مسئولین حاکمیتی و اجرایی برای تقویت و توسعه سرمایه گذاری در بخش های مختلف از دیگر مزایای موجود در منطقه می باشد.

-نامبرده خاطرنشان کرد: مدیریت منطقه ویژه اقتصادی دوغارون با اذعان به ضرورت خدمات رسانی مطلوب و تسهیل امور و فعالیتهای قابل انجام همواره حامی فعالان اقتصادی در منطقه بوده و با بهره گیری از وجوهات مثبت قانونی و اخذ مشورتهای کارگشا در جهت اعتلای کلیه اقدامات و امور سرمایه گذاری از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد بود .

-وی بیان داشت : جمهوری اسلامی افغانستان از دیرباز به دلیل اشتراکات فرهنگی با جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور دوست و همسایه همواره مورد توجه بوده و ولایت هرات به عنوان قطب اقتصادی کشور افغانستان در فاصله۱۲۰ کیلومتری مرزی دوغارون ، کانون توجه فعالیت تجار و فعالان اقتصادی در بازار هدف افغانستان بوده است

-رستمی گفت: فراهم بودن امکان خرید و واگذاری زمین به منظور ساخت و ساز ، امکان ایجاد صنایع تولیدی – بسته بندی ، امکان برگزاری نمایشگاهای بین المللی ، واردات مواد اولیه و کالاهای نیمه ساخته ، عدم اعمال محدودیت زمانی برای نگه داری کالا ، کلیه کالاهای که برای تولید یا ارائه خدمات مورد نیاز منطقه از خارج منطقه وارد می شوند و در آن مصرف و یابکارگیری می شوند مشمول پرداخت حقوق و عوارض گمرکی نمی باشند، از مهمترین مزیتهای قانونی سرمایه گذاری و گمرکی در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون می باشد.

-رییس هیات مدیره منطقه ویژه اقتصادی دوغارون افزود: مهمترین مولفه های که برای توسعه و امنیت پایدار معرفی می شود استفاده از روابط اقتصادی و همگرایی منطقه ای برای صلح پایدار است؛اتفاقی که در روابط اقتصادی ایران و افغانستان در حال رخ دادن است، نقطه اتصال بسیار مهمی است .

-وی افزودَ: میان ایران و افغانستان رابطه تاریخی و طولانی وجود دارد ؛ به منظور حفظ این بستر تاریخی نیازمند این هستیم که یک تجربه برد – برد را شکل دهیم و بهترین حوزه تجربیات برد- برد حوزه اقتصادی است.

نامبرده در ادامه گفت: فرصت تجارت به مردم کشورافغانستان از طریق منطقه ویژه اقتصادی دوغارون فراهم است و بایستی از فرصتهای جهت سرمایه گذاری به بهترین شکل ممکن بهره گیری شود .

-رستمی عنوان داشت: هدف ما توسعه مبادلات اقتصادی با کشور افغانستان است نه صرفه توسعه صادرات ؛ باید به این سمت حرکت کنیم که تجارت ما با افغانستان ، تجارتی دو طرفه ، منصفانه و برد برد باشد.

-وی افزود: روابط اقتصادی میان ایران و افغانستان باید برمبنای منافع هر دو طرف تنظیم شود، بنابراین باید در روابط اقتصادی قدم ها درست برمبنای صداقت و اعتماد برداشته شود.

-محمد رستمی گفت: در راستای توسعه اقتصادی و صادرات منطقه ویژه اقتصادی دوغارون توسعه فاز دو منطقه ویژه را در دستور کار قرار داد و در آینده نزدیک عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد و فاز دو می تواند نقش بسزایی در توسعه صادرات داشته باشد.

ایشان فرمودند : با توجه به شیوع ویروس کرو نا در جهان خوشبختانه منطقه ویژه اقتصادی دوغارون با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی و نظارت ، کنترل در ورودی های منطقه ویژه فعالیت خود طبق روال انجام داده و تنها معبری هستیم که تعطیل نبوده و صادرات کالا به کشور افغانستان انجام گرفته و به منظور سرعت بخشیدن به این امر افزایش ساعت و فعالیت در روزهای تعطیل و جمعه انجام گردیده است. – مهندس رستمی درپایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر منطقه ویژه اقتصادی دوغارون در فاز یک در زمینی به مساحت۵۰ هکتار با ایجاد زیر ساختهای لام از قبیل ۱۰ باسکول توزین در نقاط مختلف، ۸ مخزن یک میلیون لیتری سوخت،  ۳۰ هکتار زمین آسفالته جهت بارانداز کالا، ۱۶ دوش ترانشیپمنت سوخت و عرضه سوخت با نرخ صادراتی به کامیون های ورودی آماده خدمات رسانی به تجار و سرمایه گذاران خارجی و داخلی می باشد