مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی دوغارون تایباد گفت: از ابتدای امسال تا پایان شهریور، ۷۱۹ هزار و ۴۳۹ تُن انواع کالا از این کانون اقتصادی به افغانستان صادر شد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان رضوی، محمد رستمی افزود:ارزش این میزان کالا یک میلیارد و ۱۶۳میلیون دلار برآورد شده که نسبت به بازه زمانی سال گذشته ۳۳درصد افزایش داشته است.

وی اظهار کرد: همچنین طی شش ماه گذشته، تعداد ۳۴هزار و ۹۸۱دستگاه کامیون حامل بار از سمت افغانستان وارد این کانون اقتصادی شده است.

رستمی در ادامه به واردات کالا از سمت افغانستان به این منطقه اشاره کرد و گفت: از ابتدای امسال جاری تا پایان شهریور ماه، ۲۹۹۲ تُن انواع کالا به ارزش ۲میلیون و ۵۷۵هزار دلار وارد منطقه ویژه اقتصادی دوغارون شد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی دوغارون گفت: ۵۰درصد کالا‌های صادراتی از منطقه ویژه اقتصادی دوغارون به مقصد شهر هرات دومین بازار اقتصادی کشور افغانستان و ۵۰درصد دیگر به مقصد دیگر بازار‌های هدف بوده است.

وی ادامه داد: انواع مصالح ساختمانی، مواد غذایی، انواع فرآورده‌های نفتی و گاز ال پی جی از مهمترین اقلام صادراتی و انواع دانه‌های روغنی، سنگ‌های ساختمانی و از مهمترین اقلام وارداتی به این منطقه اقتصادی است.

این مسوول افزود: روزانه ۵۰۰دستگاه کامیون ایرانی و خارجی حامل انواع بار در این کانون اقتصادی تردد می‌کنند.

منطقه ویژه اقتصادی دوغارون از مهمترین دروازه‌های طلایی صادرات کالا به افغانستان و دیگر همسایه میانه به شمار می‌رود که با فعالیت ۱۵۳شرکت حمل و نقل، بازرگانی و خدماتی، زمینه اشتغال بیش از ۲هزار نفر در این منطقه فراهم شده است.

منطقه ویژه اقتصادی دوغارون تایباد در ۲۳۰کیلومتری شرق مشهد، در نقطه صفر مرزی بین ایران و افغانستان و در ۱۲۰کیلومتری شهر باستانی هرات در سال۱۳۸۷ تصویب و در سال ۹۱راه اندازی شده است که در آن ظرفیت‌های بالقوه‌ای برای جذب سرمایه گذاری به ویژه در حوزه صنعت و خدمات صادرات وجود دارد.

هدف از ایجاد زیرساخت‌ها در مرحله نخست بهره برداری از این منطقه، صادرات کالا از ایران به مقصد افغانستان با حداقل هزینه تمام شده و ارسال ارزان آن به بازار مصرف است.